پوشش به منزله حیا یا لباسی اغواگر!

زمانی که مجموعه پاییز 2019 یاماموتو به روی صحنه رفت پایان بندیِ آن به گونه­ای بود که کنجکاویِ هر مخاطبی را برمی­انگیخت.

سوالی که مطرح می شد این بود آیا این مجموعه مجموعه­ای در ستایش حجاب است؟

آیا ارادتِ یاماموتو به وقار و حیای زنانه این پایان­بندی را برای ارائه­اش رقم زده است؟

یا اساسا نقدی سیاسی پشت این فشن­شو قرار دارد و به فروشِ کالاهای ورزشی مختص زنان محجبه بر می­گردد که همزمان با این شو وارد بازارهای فرانسه شده بود؟

به استناد مجله ووگ پاسخ به همه سوالات پیش آمده منفی­ست. یاماموتو به دنبال علاقه شخصی خود در نمایشِ فریبندگی به مطالعه تاریخ لباس پرداخته و پوشش عجیبی را به عنوان الهام­بخشِ مجموعه خود برگزیده است.

این پوشش سبک saya y manto است که توسط گروهی از زنان به نام La tapada limeña که ساکن بخشی از مستعمرات اسپانیا(پرو فعلی) بودند، پوشیده می­شد و تا حدود سه قرن از قرن شانزدهم تا اواسط قرن نوزدهم تداوم داشت.

با وجود شباهت ظاهری این پوشش به حجاب زنان مسلمان در منطقه خاورمیانه ولی کاربرد آن بر خلاف این منطقه ارتباطی با امر حیا نداشته است.

بلعکس این پوشش امکانی بود جهت ناشناس ماندن و در نتیجه آزادی بیشتر. از آنجا که پوشش مذکور افراد را ناشناخته می نمود نوعی فریبندگی و جاذبه در پی داشت. اینگونه بود که کلیساییان به مبارزه با آن پرداختند و مردان را به منع زنانشان از این پوشش که لباسی اغواگری شناخته می شد واداشتند.

یاماموتو که همواره به دنبال نمایش فریبندگی زنانه به شیوه ای متفاوت است با نگاه به این سبک و احیای آن در آثارش گونه ای از عشوه گری زنانه را به نمایش در آورده که نمونه تمام عیار آن تصویریست که مدل با عشوه گری یکی از لایه های دامن خود را بالا گرفته تا لایه ای از دامن زیرین را به عنوان استایل لباس بیرونیِ خود نشان دهد.

لطفا به دوستاتون به اشتراک بگذارید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *